pühapäev, 10. september 2017

HEI - HEI! ALUSTAME TAAS!

Taas alustab tegevust nooremate õpilaste Loodusring.  Sel õppeaastal töötame kahes rühmas.

1. klasside õpilaste rühm ESMASPÄEVITI pärast 4. tundi.  Kell 12.00 - 13.30.
2. klasside õpilaste rühm TEISIPÄEVITI  pärast 5. tundi.  Kell 13.00 - 14.30.
3. klasside õpilastega tegeleb sel õppeaastal õpetaja Evelin Toom.
  • Nagu ikka, toimub tegevus klassiruumis ja käime ka õppekäikudel.
  • Kevadeks paneme kokku oma teadusteatri trupi, millega esindame oma ringi MINITEADUSFESTIVALIL. Ehk jõuame oma teadusteatri isegi varem juba toimima saada, siis saame ka mujal esineda.
  • Võtame osa erinevatest konkurssidest ja võistlustest.
  • Kutsume oma ringitundidesse ka külalisi, kes meile oma tarkusi jagama hakkavad. Siis on mõlemad rühmad koos ringitunnis.
  • Kindlasti on ka muid tegevusi, kuid nendest siis, kui need kätte hakkavad jõudma.

neljapäev, 13. aprill 2017

Aprillikuu esimene nädal

Aprillikuu esimese nädala ilm oli nii kevadine. Päike paistis, libikad lendasid, linnud laulsid ja konnad kudesid.

Käisime kõigi kolme grupiga väljas kevadet vaatlemas. II ja III klassi lastega võtsime välja kaasa tahvelaervutid ning pildistasime kevadet. 
III klassi grupi tund oli teisipäeval. Siis polnud ilm veel nõnda soe. Päikestki oli ja ei olnud ka. Piltidele püüti parte vees askeldamas, paiseleheõisi, sinililleõisi, voolavat vett ja kudevaid konni. Muud ikka ka. Päikesesära läbi puuvõrade, läbi langenud puude juurte, päikesehelki veepinnal jne. 
Konnad polnud tol päeval veel nii hoos. Ka nende pulmalaul oli üsna vaikne.

Kolmapäeval käisime II klassi grupiga samuti väljas pildistamas. Päev oli eelmisest soojem. Konnade kudemine täies hoos. Lauluväljakutagune konnatiik lausa kees kudevatest konnadest. Samuti saime jälgida musträsta tegevust

Neljapäeval oli I klasside ringitund. Nendega tegime enne väljaminekut looduskahooti - ikka laste endi tungival soovil. Seekordne Kahoot oli õppimisele suunatud. Kõik linnud-loomad-taimed, kellest küsimus oli, said üle vaadatatud ja tutvutud nendega. Et siis õppekahoot. 
Seejärel ka välja. eesmärgiks konnakontserdi külastamine. Ja tõesti! Konnapidu oli kõrgeimal tasemel. Kogu vesi kees konnadest. Lapsed said jälgida nende kahepaiksete tegevust. Kuulasime konnade krooksumist, mis kõlas pigem nurrumisena. Nii vahva oli vaadata ka pulmamängus otseselt mitte osalevaid konni. Kükitasid vees, pead väljas ja ninad püsti. 
Saime päris vahva elamuse osaliseks.

neljapäev, 30. märts 2017

Märtsikuu viimase nädala tegemised



·        Kuu viimases tunnis uurisime Ph-d. Kõigepealt saime teada, mis see Ph üldse on. Miks näritakse pärast sööki närimiskummi ja miks tekivad hammastesse augud. Seejärel testisime erinevaid koduskasutatavaid keemiatarbeid, koduseid puhastusvahendeid, Coca-Colat, limonaadi jm. Kallasime testitavad vahendid väikestesse topsikutesse ning lisasime sinna veel punase kapsa keeduvedelikku. See vedelik toimis indikaatorina. Vaatlesime testitavaid aineid nüüd uuesti, enamik oli värvi muutnud. Sinised/lillad toonid näitasid, et Ph tase aines on neutraalne. Mida rohelisemaks/kollasemaks katsetopsi sisu muutus, seda aluselisema ainega oli tegu. Mida punasemaks muutus topsi sisu, seda happelisema ainega oli tegu. Kõige tumedamaks / happelisemaks osutus meie katses coca cola. 
Päris põnev oli!
Sellel pildil on nii 3. klassi kui 2. klassi tulemused reastatuna värvide järgi.
 
 Siin aga 1. klassi laste katsetulemused.

reede, 24. märts 2017

III klassi loodusringi tegemised märtsikuus


Loodusmandalate tegemine: CD plaadist toorikutele keraamikavärvid, kontuurvärv - 3 tundi 

Loodusringi lapsed assisteerimas ja abistamas eelkooli tunnis katsete juures.  

Teadusfestivali projektidega töö. 

HURRAA! Kandideerisime osalema Õpilaste Teadusfestivalil ja meie projektid leidsid tunnustust. Meie projektiD "Köögiteadus - PIIMAST KOHUPIIMAKS ja KOHUPIIMAST SÕIRAKS" ning "DINOSAURUSED" said vabariiklikul tasemel 20 väljavalitud projekti hulka. Nüüd tuleb tööd veel stendideks vormistada ja siis festivalil edukalt oma kooli esindada. 

Projekti "Köögiteadus - PIIMAST KOHUPIIMAKS ja KOHUPIIMAST SÕIRAKS" autorid on Sofia Vavilova, Berit Mõistus, Evelin Pekk ja Marta Niin.
Projekti "DINOSAURUSED" autoriks on Mathias Saarepuu




MÄRTSIKUU TOIMETAMISED I - II klassi LOODUSRINGIS



  •  Katsevideote vaatamine, analüüs. Kummimuna ja kummikondi katse tulemuste vaatlus ja analüüs.
  • Õpetaja aardelaegas - uurisime kivistisi, looduslikku kriiti, soolakivi,korgipuu koort ja korki, kookospähklit, haugi lõualuud, värvulise pesa. Digimikroskoop. Uurisime erinevaid aineid luubi all.
  • Tund tahvelarvutitega. Külastasime looduskaameraid - piilusime merikotkapessa, imetlesime hülgelapsi, tutvusime linnutoidumaja külalistega. Linnukahoot.
  • Kordasime katseid, mängisime Looduskahooti.
  • Vestlesime, sõime piparkooke, vaatasime kassimultikaid. Valmistasime ette järgmist ringitundi.
  • Rääkisime loodusest. Kasutasime tahvelarvuteid. Loodusõpetuse äpid.
  • Laste soovil - Mõistatustekahoot

 

pühapäev, 5. märts 2017

3. klassi ringitund 27.02

3. klassiga tegime seebimulle. Kõigepealt tuli seebimulliraam valmis meisterdada. Selleks läks tarvis karvatraati ja joogikõrsi. Traadid tuli lõigata ühepikkusteks juppideks, mis eriti hästi ei tahtnud õnnestuda. 😊 Ikka sai mõni traat pikem. Siis tuli samamoodi tükeldada joogikõrred. Pista traadijupid kõrrejuppidest läbi ja otsad kokku põimida nii, et tekkiks kuubikukujuline raam. Kerge rääkida, keeruline teha. Kuubiku kujust jäi mõnel ikka päris palju puudu. 😆
vahepeal segasime mullisegu valmis. Tegime selle veest ja nõudepesuvahendist Fairi. Tegelikult tuli veel ka glütseriini lisada, kuid seda meil polnud. Arvasime, et mis tollest, saab ilma ka, kuid  kindlasti oleks paremini saanud, kui glütseriini oleks lisatud. Mullid lõhkesid kiiresti ja kujundeid neist eriti teha ei õnnestunud. Ju siis glütseriin tugevdab segu. Proovime järgmisel korral järgi.





 


neljapäev, 2. märts 2017

1. klassi ringitund 02.03.17

Tänases tunnis oli kahjuks väga vähe lapsi. Need kõige huvilisemad. 

Mis me siis tegime:
  • vaatlesime äädikas leotatud muna ja konti
  • uurisime digimikroskoobi all erinevaid asju - suhkrut - no küll olid kaunid kristallid. Kui poleks teadnud, siis oleks arvanud, et tegu on jääkuubikutega. Uurisime soola. Väga huvitav nägi välja. Seejärel uurisime ühe taime lehte. Et mis mügarad sel peal on. Ei saanudki aru. Igal juhul nägid välja kui puhkema hakkavad õied ja leht ise oli nii triibuline. Uurisime haugi lõualuud (hambad, hammaste augud luus), soolakive - nii kaunid kristallid ja isegi värvid. Veel uurisime kartuli punga ja teokarpi. Suhkrut. Ja kui kaunis oli tolmurull! 😀
  • Kasutasime tahvelarvuteid - vaatasime, mida teevad hülged ja linnud toidumajas (veebikaameratest).
  • Mängisime looduskahooti.

neljapäev, 23. veebruar 2017

I - II klasside ringitunnid sel nädalal

Sel nädalal uurisime kõigis kolmes rühmas erinevaid katseid. On ju lastel tarvis oma projekt ellu viia. Siit saab kenasti materjali, mida ja kuidas teha.
Meisterdasime kodust laavalampi, uurisime, kuidas saab õhupalli täis söögisooda ja äädika abil. Veel uurisime, kuidas käitub muna tavalises kraanivees ja kuidas soolvees. Soolvees olev muna ei läinud klaasipõhja, kuid kraanivees olev muna läks kohe põhja. Saime teada, miks siis ei saa Surnumeres ära uppuda. Tunni lõpus tegi iga laps endale koduse laavalambi.
 
 

 
 
 
 

kolmapäev, 22. veebruar 2017

Sel nädalal katsete lainel

3. klassi lastega uurisime erinevaid katseid.

Laavalambi meisterdamine, 
Katsed munaga - soolane, poolsoolane ja mage vesi. 
Süsihappegaasi tekkimine. 
Vaakum. 
Kanakondikatse - kummikont. 
Muna ja äädika katse - kummimuna.

Kodune laavalamp
 Süsihappegaasi saamine
 Vaakum klaasis
Kuidas teha kummist muna
 

laupäev, 18. veebruar 2017

MÖÖDUNUD NÄDALA TEGEMISED - 1. - 2. klass

2. klassiga juhtus nii, et kohal oli ainult KAROLA. Väga tubli tüdruk. Käisime õues pildistamas.
Ei tea, mis juhtus, et rohkem lapsi polnud. Ehk olid haigeks jäänud. Loodan, et järgmisel nädalal on kohal rohkem lapsi.

1. klassiga üritasime katsetada, kas spagetid hakkavad hüplema. Panime klaasi soodat, segasime seda veega ja lisasime äädikat. Oi - oi, kus alles see vedelik kerkis! Saiatainast kindlasti aktiivsemalt. Terve laud sai vahtu täis. Spagetti ei jõudnudki sinna sisse panna. Vaid ühel laudkonnal neljst hakkasid spagetijupid liikuma. 

Leidsime, et ka suurtel teadlastel tuleb enne väga palju katsetada, et katse ilusasti välja tuleks. Ja et me veel nii noored. 
Teises pooles meisterdasime koos Lastejaama õpetaja Mariga. Meisterdasime elevanti, kelle pea ja londi sai õhupallist teha. 
Täitsa vahvad elevandid tulid välja. Kahjuks ei saanud kõik lapsed lõpuni jääda. Kuid need, kes said, nendel sai töö ka valmis. 

 
 

MEIE TEGEMISED LÄINUD NÄDALAL - 3. klass

3. klassi tüdrukud toimetasid oma projekti kallal.

 
 
 
  
Kuidas saab kohupiimast sõir? Aga vaat niimoodi!
Nüüd jääb uurida, mis ikkagi toimus piimaga, et tavalisest piimast saab esialgu kohupiim ja kohupiimast kodune kohupiimajuust ehk sõir.

neljapäev, 9. veebruar 2017

1. klassi laste askeldamised sel nädalal

Sel nädalal 2. klassi laste ringitundi ei toimunud. Õpetaja oli Tartus infotunnis. Küll aga toimus oma tavalisel ajal 1. klassi laste ringitund. Kahjuks oli nii vähe lapsi kohal. Vaid 4 uudishimulikku ja huvilist last. Mai Mirtel, Andres, Kirke ja  Martin L. Oligi kõik. Lapsed teadsid rääkida, et paljud on haiged. No ja mõni laps jättis tundi tulemata ka...
Aga meil oli tore. Kuna eelmisel nädalal olid ka osa lapsi haiged, siis uurisime veelkord üle  tantsivad rosinad. Poisid tõid altkorruselt mullivett ja saigi vaadata, kuidas rosinad enda külge mulle koguvad. Siis vaatasime, kuidas pipar taldrikul plehku paneb. Täitsa põnev! Kõige lõpuks voltisime rebast. Ja saigi meie tund läbi.




3.kl. tüdrukud teevad köögiteadust

Sel nädalal alustasime oma liitprojektiga "Piimast kohupiimaks" ja "Kohupiimast sõiraks"
Projektis osaleb 5 tüdrukut - Marta, Sofia, Keity-Lotta, Evelin  ja Berit. Berit oli sel nädalal haige.
Tegemist on liitprojektiga. Kogu praktilise külje teeb grupp koos. Hiljem jagunetakse kahte gruppi.
Üks grupp uurib, miks siis ikkagi piimast niimoodi kohupiim saab? Miks läheb piim hapnedes tükki, mis rohekaskollane vedelik seal on tekkinud? Mis üldse toimus piimaga, et see niimoodi hoopiski väikesteks tükkideks ja vadakuks jagune? Ja miks me saime 3-liitrisest ämbritäiest piimast nii vähe kohupiima?
Teine grupp hakkab uurima kohupiimast sõiraks muutumist. Miks see nii on? Mis toimus kohupiimaga, kui seda piima sees kuumutada? Kuidas tekkis sõiramass ja miks nii? Mis lõpuks välja tuli? Ja kuidas see maitseb?

Lahke taluperenaine oli meile 3 liitrit talupiima hapuks lasknud minna. Kooli köögipersonal oli nii lahke ja lasi meil köögis askeldada. Hapupiim tuli ju kohupiimaks saada. Päris huvitav oli vaadata, mis saab hapupiimast ja kuidas see potis lõhnab. Tegelikult ei lõhnanud, pigem nagu haises... Piima tuli potis sgada. Mõne aja pärast hakkas hapupiim tükkideks minema ja eraldus rohekaskollane vedelik - vadak, Veel mõni aeg segada ja peaaegu valmis. Tuli vaid kogu keedus sõelale kallata. Ning valmis see oligi - omatehtud kohupiim! Kui vähe seda sai kolmest liitrist piimast! 
Järgmisel teisipäeval läheme Puiestee maja õppekööki kohupiimast sõira tegema.

 

 
 
 

 

pühapäev, 5. veebruar 2017

I klassi lapsed katsetasid ja uurisid sõrmejälgi

Sel nädalal tegime I klasside lastega katseid - uurisime tantsivaid rosinaid, vaatasime suuremate tehtud "ookeanipudelit". Vaatasime, kuidas Skittlesi-kommidest saab imekaunis värviring.
Ja kõige lõpuks võtsime ise endalt sõrmejälgi ja uurisime luubiga, missugused need on ja kas teise lapse sõrmejäljed on minu sõrmejälgede sarnane. Või siiski pole.
Ja muidugi pardivilet tegime ka.